Р
Е Ш Е
Н И Е №141
Гр. Шумен 15.12.2010 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Шуменският
окръжен съд наказателно отделение в публичното заседание на петнадесети
декември две хиляди и десета година в състав:
Окръжен съдия: Свилен Станчев
при участието на секретар Ю.А., като
разгледа докладваното от окръжния съдия НАХД № 809 по описа за 2010 г., за да
се произнесе, взе предвид:
Производство по чл. 375 и сл. от НПК.
Образувано е по постановление на прокурор в Окръжна прокуратура Шумен от 19.11.2010 г. по ДП № 249/2009 г. по описа на ОД на МВР Шумен, с предложение за освобождаване на обвиняемия В.М.Х. от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на осн. чл. 78а от НК за престъпление по чл. 283 във вр. с чл. 26 ал. 1 от НК.
В съдебно заседание прокурорът поддържа предложението.
Защитата дава становище за основателност на предложението, но пледира за налагане на административно наказание глоба в минимален размер.
Обвиняемият излага доводи за обществената полезност на действията му както спрямо облагодетелстваното юридическо лице, така и по отношение на безработните и заети лица, използвани при осъществяване на деянието.
В хода на разследването е установена следната фактическа обстановка:
Обвиняемият В.М.Х. работел в дирекция “Административен контрол регионално развитие и държавна собственост” отдел “Регионално развитие териториално устройство и административен контрол” в областна администрация на област Шумен от 2004 г. Същият бил съучредител и член на Сдружение с нестопанска цел “Център за младежки инициативи”. В края на 2007 г. сдружението кандидатствало по проект, обявен от Агенцията по заетостта за обгрижване на 105 възрастни хора в населени места от общините Шумен и Хитрино, като е следвало да бъдат наети като домашни помощници трайно безработни лица по програмата “От социални помощи към осигуряване на заетост” (СПОЗ). Договорите се сключвали от началото на 2008 г. Наетите лица сключвали трудови договори със сдружението, с основно трудово възнаграждение от 220 лева. От сдружението били изготвяни ведомости за заплати, като възнагражденията били превеждани по банкови сметки и се получавали от заетите лица чрез дебитни карти. Трудовите договори на заетите лица със сдружението били сключвани в кабинета на обв. Х.. Обвиняемият се възползвал от служебното си положение и от ниската образованост на лицата, и при сключване на договора им заявявал, че трябва да предоставят всеки месец по 15 лева от възнагражденията си за нуждите на сдружението и за това, че им намерил работа. От заетите 37 лица, 35 лица давали безвъзмездно исканите средства в кабинета на обв. Х.. Част от лицата получавали документ за предадените пари – приходна квитанция, като на приходните квитанции като основание за плащане се попълвало “дарение”. Седемнадесет от лицата предавали сумите без да получават документ за това. С тези действия обв. Х. събрал от заетите лица обща сума от 5 580 лева, видно от изготвената по досъдебното производство съдебно-счетоводна експертиза.
Гореизложената фактическа обстановка се потвърждава от събраните по време на досъдебното производство доказателства: свидетелски показания, извлечения от сметки на СНЦ “Център за младежки инициативи”, трудови договори, касова книга, приходни квитанции, съдебно-счетоводна експертиза. Установената фактическа обстановка по същество не се оспорва от обвиняемия.
С гореописаното деяние обв. В.М.Х. е осъществил състава на престъпление по чл. 283 във вр. с чл. 26 ал. 1 от НК, като за периода от 01.01.2008 г. до 01.10.2009 г. в гр. Шумен при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице – старши експерт в отдел РРТУАК към дирекция АКРРДС на областна администрация на област Шумен използвал служебното си положение, като на работното си място изисквал и събирал без правно основание ежемесечно по 15 лева от 37 трайно безработни лица, заети по националната програма “От социални помощи към осигуряване на заетост” с цел да набави противозаконна облага за СНЦ “Център за младежки инициативи” гр. Шумен.
При определяне размера на административното наказание съдът взе предвид като смекчаващо отговорността обстоятелство чистото съдебно минало на обвиняемия и липсата на данни за други нарушения или общественоопасни прояви. Като смекчаващо отговорността обстоятелство следва да се отчете и фактът, че облагата е била предназначена за сдружение, създадено в обществена полза, чиито цели като цяло са били полезни за обществото.
Наред със смекчаващите отговорността обстоятелства, следва да се отчете като отегчаващо отговорността обстоятелство отговорното служебно положение, което обвиняемият е заемал при извършване на деянието си – той е бил експерт в администрацията на областния управител, чиято задача (както и конкретно, задача на самия обвиняем) е била провеждане на държавната политика в областта на социалното обслужване, заетостта и интеграцията на малцинствата. Като отегчаващо отговорността обстоятелство следва да се отчете и фактът, че за набавянето на тази облага са били използвани ниската образованост и социално неравностойното положение на голям брой хора, които с деянието са били материално ощетени. Тези смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства в тяхната съвкупност обуславят необходимостта от налагане на административното наказание глоба в размер над минималния, предвиден в чл. 78а ал. 1 от НК в редакцията му към периода на извършване на деянието. Съдът приема, че справедливото наказание за обвиняемия е глоба в размер на 2000 лева.
Воден от горното, съдът
Р Е
Ш И:
ПРИЗНАВА обвиняемия В.М.Х. с ЕГН **********,***, образование висше, учител в ОУ “” с. Вълнари, женен, неосъждан, ЗА ВИНОВЕН в това, че за периода от 01.01.2008 г. до 01.10.2009 г. в гр. Шумен при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице – старши експерт в дирекция “Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост” отдел “Регионално развитие териториално устройство и административен контрол” на областна администрация на област Шумен използвал служебното си положение, като на работното си място изисквал и събирал без правно основание ежемесечно по 15 лева от 37 трайно безработни лица, заети по националната програма “От социални помощи към осигуряване на заетост” с цел да набави противозаконна облага за Сдружение с нестопанска цел “Център за младежки инициативи” гр. Шумен, изразяваща се в набавяне на парични средства за сдружението в общ размер 5 580 лева – престъпление по чл. 283 във вр. с чл. 26 ал. 1 от НК, поради което и на осн. чл. 78а от НК (редакция до 28.05.2010 г.) го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание глоба в размер на 2000 (две хиляди) лева.
Решението подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в петнадесетдневен срок от днес.
Настоящото решение се обяви на страните в съдебно заседание.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: